O kotach Maine Coon

Historia

Maine Coon jest jedną z najstarszych ras kotów w Północnej Ameryce. Pierwszego Maine Coona napotkano na amerykańskim północnym wschodzie, na terytorium zwanym obecnie Nową Anglią.

Istnieje wiele hipotez tłumaczących powstanie rasy Maine Coon.

- Pierwsza zakłada, że występowały one dziko w stanie Maine skąd wzięły swoją nazwę. Człon nazwy Coon odnosi się do popularnej teorii, że są one wynikiem skrzyżowania kota domowego z szopem praczem (ang. racoon, popularnie coon). Chociaż pręgowany Maine Coon ze swoim pięknym pełnym ogonem wygląda jak szop pracz, połączenie takie genetycznie byłoby niemożliwe.

- Inne wyjaśnienie odwołuje się do sprowadzenia kotów Angora Marie-Antoinette przywiezionych do Ameryki przez żeglarzy i europejskich kolonistów w końcu XVIII wieku.

- Trzecia historia odnosi się do wikingów, którzy mogli zabrać norweskie koty leśne na pokłady swoich statków gdy podróżowali przez Ocean Atlantycki do Nowego Świata. Norweskie koty leśne wyglądają podobnie do Maine Coonów i te koty mogły się skrzyżować z miejscowymi kotami, dając tym samym początek tej rasie.

Maine Coon został uznany za rasę narodową Kanady. Po raz pierwszy pokazano go na wystawie w Nowym Jorku w 1860 r. W 1976 utworzono Maine Coon Breeders and Franciers Association i uznano rasę w USA. Organizacja FIFe uznała ją oficjalnie w 1983. Pierwsze koty tej rasy przybyły do Polski w 1994 roku do hodowli JOMPI*PL, pierwszy miot urodził się w czerwcu 1995 roku.

Wygląd

Maine Coon to kot pół-długowłosy średniego typu orientalnego. Średni ciężar dorosłego samca to 4.8 do 11 kilogramów, a samicy 3.5 do 8 kilogramów. Okrywa włosowa składa się z dwóch warstw - podszerstka i włosów okrywowych. Ze względu na swoją budowę jest wodoodporna. Futro jest bardzo obfite na brzuchu i pośladkach, a na szyi układa się w charakterystyczną kryzę. U kotów tych dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczenia, jednak najbardziej rozpowszechnione jest brązowe umaszczenie typu tabby.

Charakter

Koty rasy Maine Coon to bardzo przyjacielskie zwierzęta. Są spokojne, zrównoważone, ale również ciekawskie i chętne do zabaw. Potrafią same znaleźć sobie ciekawe zajęcie, jeśli akurat nie możemy się z nimi pobawić. Chętnie towarzyszą swoim opiekunom we wszystkich domowych zajęciach. Bardziej przywiązują się do ludzi niż do miejsc. Ze względu na swoją masę nie wspinają się po firankach czy żyrandolach, ale lubią obserwować życie z wysokości siedząc np. na szafie. Ciekawe są odgłosy, jakie wydają maine-coony, rzadko kiedy przypominają tradycyjne miauczenie. Częściej jest to gruchanie, tarkotanie, skrzypienie lub tylko otwieranie pyszczka bez wyraźnego dźwięku. Koty te w wyniku selekcji hodowlanej są pozbawione agresji, w przeciwnym razie przy swoich pokaźnych rozmiarach mogłyby stanowić dla człowieka poważne zagrożenie. Na szczęcie ta rasa wybrała z kociego gatunku wszystko to, co najlepsze. Są łagodnie, lubią kontakt z człowiekiem, zabawy, głaskanie a także zabiegi pielęgnacyjne. Nie są humorzaste lub złośliwe, ewentualne swoje niezadowolenie manifestują odwracaniem głowy i „niezauważaniu” człowieka. Często koty tej rasy są porównywane do psów, bo wiele zachowań maja podobnych do psich: łatwo i chętnie się uczą, doskonale rozumieją, co opiekun od nich wymaga, lubią spacery na dworze, chętnie aportują. Jednak należy pamiętać, że są to KOTY w całej okazałości i jeśli akurat nie będą miały ochoty na dane zachowanie to nic ich do tego nie zmusi. Wzajemne poszanowanie w kontaktach człowiek – kot daje niesamowite rezultaty w postaci pięknej przyjaźni.

Copyright 2012 All rights reserved EnjoyCoon*PL

Strona główna O naszej hodowli Galeria Linki Polityka prywatności Kontakt

Uwaga! Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji w naszej Polityce prywatności.Zaakceptuj i ukryj tą informację

Wszystko o ciasteczkach